Polski English

Inwestycje Obrowo

Wójt gminy Obrowo, Andrzej Wieczyński (z lewej) podziękował za sprawną realizację inwestycji Władysławowi Majewskiemu, prezesowi zarządu Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o.

Mieszkańcy Obrowa mogą cieszyć się ze zdrowej wody

Zgodnie z podpisanym z władzami Gminy Obrowo porozumieniem, od dwóch lat trwały przygotowania do rozpoczęcia ważnej inwestycji polegającej na budowie magistrali wodociągowej oraz kanalizacji tłocznej dla potrzeb dostawy wody i odbioru ścieków
z Gminy Obrowo. W poniedziałek uroczyście podsumowano to zadanie.

Instalacje zaprojektowano w dwóch kierunkach – pierwszy to Brzozówka, Głogowo. Drugi to kierunek Osiek. Właśnie zakończono budowę tego pierwszego zakresu. Ruszyły więc dostawy wody do Brzozówki  
i odbiór ścieków z centralnej nowej przepompowni zbudowanej w Głogowie. Jesienią zostaną oddane instalacje w kierunku Osieka. Łącznie dobowo Gmina deklaruje odbiór około tysiąca metrów sześciennych wody i dostawę podobnej ilości ścieków.
Oddano do użytku dwa nowoczesne rurociągi z niezbędną automatyką i obiektami technologicznymi. Część rurociągów biegnie pod dnem Drwęcy. Instalacje poprowadzono m.in. przez tereny Gminy Lubicz, która także deklaruje chęć wykorzystania nowych możliwości w zakresie dostaw wody i odbioru ścieków. Łącznie w pierwszym etapie wybudowano 5 kilometrów wodociągu oraz
10 kilometrów kanalizacji tłocznej razem z 3 przepompowniami, w tym jedną centralną
– pneumatyczną w Głogowie.
Ten zakończony właśnie  etap inwestycji  kosztował 6  mln złotych. Był finansowany przede wszystkim z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wyłonionym w przetargu generalnym wykonawcą zadania była firma Skanska. A projektantem toruńskie biuro projektowe „Melbud”.
Toruńskie Wodociągi są sprawdzonym dostawcą wody i odbiorcą ścieków nie tylko dla Torunia.
W zakresie dostaw hurtowych wody obsługują m.in. Gminę Lubicz, Wielką Nieszawkę, Złąwieś Wielką, miasto Inowrocław, Gminę Obrowo, Łysomice Ponadto spółka jest dostawcą detalicznym dla firm z Podstrefy w Ostaszewie należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sopocie. Wszystkie te dostawy realizowane są na podstawie wieloletnich umów, z pełnymi gwarancjami ze strony dostawcy i ustalonymi obustronnie zasadami kalkulowania ceny.  Z wielu Gmin spółka odbiera także ścieki, które są oczyszczane w toruńskiej oczyszczalni.
Zrealizowana przez Toruńskie Wodociągi inwestycja jest kolejną, ważną dla sąsiednich miast i gmin. Powinna zapewnić Gminie Obrowo stabilne zaopatrzenie w wodę i stabilny odbiór ścieków na ustalonych z góry zasadach,  przez wiele najbliższych lat.


Obecny na uroczystości Michał Zaleski, prezydent Torunia (z prawej) przekazał Andrzejowi Wieczyńskiemu, wójtowi Obrowa, pamiątkowy kran.

Przybyłym na uroczystości gościom przygrywała Osiecka Kapela Ludowa

Biuletyn informacji publicznej
Awarie i planowane wyłączenia
Laboratorium Badania Wody
Biuletyn informacji publicznej
Mapa serwisu, Polityka prywatności © 2002 Toruńskie Wodociągi
Firma Wiarygodna Finansowo ISO